آلومینیوم

 

آلومینیوم، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای علامت Al و عدد اتمی ۱۳ می‌باشد. آلومینیوم که عنصری نقره‌ای و انعطاف‌پذیر است، عمدتأ به صورت سنگ معدن بوکسیت یافت می‌شود و از نظر مقاومت در برابر اکسیداسیون، وزن و قدرت آن، قابل توجه‌ می باشد، همچنین، آلومینیوم در صنعت برای تولید میلیونها محصول مختلف بکار می‌رود.

آلومینیوم، فلزی نرم و سبک، اما قوی است، با ظاهری نقره‌ای – خاکستری مات و لایه نازک اکسایش، که در اثر برخورد با هوا در سطح آن تشکیل می‌شود. آلومینیوم بسیار انعطاف‌پذیر و به راحتی خم می‌شود. همچنین بسیار بادَوام و مقاوم در برابر زنگ خوردگی است. بعلاوه، این عنصر غیر مغناطیسی و بدون جرقه، دومین فلز چکش خوار و ششمین فلز انعطاف‌پذیر محسوب می شود.

 

کارخانه تولیدی جهان عایق پارس ، عایق آلومینیوم کرافت و لوازم جانبی را با بهره گیری از تکنولوژی های برتر و به روز دنیا و تخصیص فضای کافی از کارخانه خود به تولید انواع عایق آلومینیوم کرافت پرداخته و با بکارگیری 18 نفر نیروی متخصص و فنی توان تولید سالانه 2500 تن بسته به نیاز بازار را دارد .

 

از نظر کیفیت و از نظر ارزش، فلز آلومینیوم کاربردی‌ترین فلز بعد از آهن محسوب می شود که تقریبأ در تمامی بخش‌های صنعت به ویژه در صنعت عایق کاری دارای اهمیت می‌باشد. آلومینیوم خالص، نرم و ضعیف است، اما می‌تواند آلیاژهایی را با مقادیر کمی از مس، منیزیوم، منگنز، سیلیکون و دیگر عناصر بوجود آورد که این آلیاژها ویژگی‌های مفید گوناگونی دارند. از جمله آلیاژ ها ی پرکاربرد در عایق کاری می توان به آلیاژ های ۱۱۰۰, ۳۰۰۳, ۳۱۰۵ , ۵۰۰۵,۱۰۵۰ ,۱۰۶۰ اشاره  نمود. ورق آلومینیوم در صنایع عایق به منظور پوشش دهی و محافظت از لوله ها، اتصالات و تانک ها در برابر آسیب های مکانیکی و همچنین محافظت در برابر خوردگی ناشی از رطوبت هوا مورد استفاده قرار می گیرد.

در همین راستا شرکت جهان عایق پارس به منظور ارائه خدمات بیشتر به صنعت عایق کشور که همانا حفظ انرژی و استفاده بهینه از سرمایه ملی است، اقدام به راه اندازی واحد تولید آلومینیوم کرافت با ضخامت ها و گریدهای متداول صنعت عایق بر اساس استاندارد ASTM نموده است.

ورق آلومینیوم در صنایع عایق به منظور  پوشش دهی و محافظت از لوله ها، اتصالات و تانک ها در برابر آسیب های مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از پروژه های اجرا شده عایق آلومینوم کرافت شرکت جهان عایق پارس :
پتروشیمی ایلام ، پتروشیمی پارس ، پتروشیمی بوشهر ، مروارید کردستان ، اردکان
فاز 19 ، فاز 22.24 ، فاز 16 ، فاز 14 و فاز 13 پارس جنوبی

 

انواع ژاکت های آلومینیومی

ژاکت آلومینیومی (پوشش فلزی) در سه نوع صاف، کرکره و آجدار مطابق با استاندار  ASTM B209 با آلیاژ های متداول صنعت عایق  ۱۰۵۰، ۳۰۰۳, ۳۱۰۵  تولید می شود.